Bilişim ve Teknoloji >

AutoCAD Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yüklenir?

AutoCAD Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yüklenir?
Resimli Anlatım
13:18:29, 09 Ağustos 2012 tarihinde eklendi. 5189 kez okundu.

AutoCAD Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yüklenir?


AutoCAD'in kullanım alanları, sağladığı faydalar ve kolaylıklar nelerdir. AotuCAD 2012 kurulumu nasıl yapılır.
Sponsor Bağlantı
AutoCAD nedir?
AutoCAD, Bilgisayar destekli
çizim ve tasarım .Autocad, Üretim ve imalatta görevlerin yerine getirilmesi için ve komut işlemiyle ve sayısal bilgisayarların kullanılmasıyla ilgili bir teknolojidir. AutoCAD kullanımı için donanım ve yazılıma ihtiyaç duyar.. Donanım olarak Ekran, Klavye, Mause,vb. bilgisayar elemanlarını örnek olarak verebiliriz.Bunların dışında son yıllarda Çizim tabları çımıştır ve çizim hızını artırmak amacıyla üretilmiştir. Ayrıca autocad te Yapılan Çizimlerin Paylaşımı kolay ve mümkündür autocad de çizimleri çıktı almak mümkün ve ölçekli 1/ 1 ölçekli çıktı almak üretimdeki aksaklıkları ve seri ve hızlı bir biçimde ölçü kolaylığı sağlamıştır. Autocad’de Ölçekli çıktı almak için gereken yazıcılar ve plotherdır.Autocad dosyaları iş merkezlerinde fabrikalarda ortak olarak dosyaları kullanmak mümkündür İş grubu oluşturmak mümkün kılınmıştır.
AutoCAD Nerelerde Kullanılıyor ?
Autocad Proğramının hangi mesleki branşlarda kullanıldığını inceleyelim .

Mimari :
Avantajları:
Mimaride çokca ve sıkça kullanılır. Autocad Mimarinin vaz geçilmezlerindendir.autocad mimarlıkta proje
ve plan çıkarmada büyük kolaylık sağlamakla beraber hata ve risk önüne geçer ve mimaride büyük kolaylıklar sağlar mimaride genelde 2D Boyutlu çizimler kullanılır ve proje bazında kesit alma ve çıkarma da kullanılır görünüş ve perspektif vermek de mümkündür son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve Görsellik vermeyi 3 Boyutlu çizimleri mümkün kılınmıştır. Mimaride Sıkça kullanılan Programlar Şunlardır : AutoCAD, Autodesk Architectural,3ds Max, Archicad,Viz Render,

Makina :
Autocad makinecilik de çok kullanılan propramlardan biri haline gelmiştir makinede üretim boyutunda
teknik çizim konusunda büyük kolaylıklar katmıştır autocad makine yapılmadan once makinenın teknik çizimleri ve şablonları çıkmasını sağlar ve görsellik ile ve teknik içeriği ile hata oranı indirger hatasız bir üretim için düzenlenmiş bir proğram olması dolayısı ile diğer meslek dalları gibi makinecilik de sıkça kullanılır. Makina: Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır: SolidWORKS,AutoCAD,Catia,

İnşaat:
İnşaat sektöründe mimari gibi genel olarak kullanımı yoğundur.İnşaatta Plan çıkarma ve hesaplama
yöntemlerinde büyük kolaylıklar getirmektedir. İnşaat : Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır: İdeCAD,
AutoCAD, Autodesk Architectural,3ds Max, Archicad,Viz Render,

Mobilya dekorasyon :
Mobilya dekorasyon Son yıllarda sektörün hızla büyümesi ile yoğun bir talep görmeye başlamıştır
mobilya ağaç sanayisinde üretim noktasında büyük kolaylılar sağlamanın yanında görsellik verme konusunda üzerine düşen görevi yerine getirir mobilya da imalat bölümlerinde teknik ölçüye dayalı olarak imalat ölçüleri ve çizimlerinde başarı sağlamıştır sektörde en çok kullanılan proğramların başında gelmektedir. Mobilya dekorasyon : Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır: AutoCAD,3ds Max,Kitchendraw,Arcon,3D Home,

Elektirik Ve Elektronik :
Bilgisayar destekli elektrik mühendisliği, daha çok şalter tesisleri, elektrik projelerinin akım yolu şemaları çizimi ve buna bağlı projelendirme çalışmalarının her aşamasını kapsar. Bir elektrik tesisi projesi için yüzlerce sayfa elektrik planı, akım yolu şeması çizilir. Akım yolu şemaları genellikle A4 ve A3 boyutlarındaki kağıtlara çizilir. Çizimlerde çok fazla tekrarlanan standartlanmış semboller kullanılır. Ayrıca farklı şema sayfaları arasındaki elektrik bağlantılarının korunması gerekir. Bazı projelerde eski projelerin yapısından yararlanmak olanağı vardır. Tüm bu özellikler CAD sistemlerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bilgisayar destekli elektrik mühendisliğinde en önemli
bileşen, yüzlerce elektrik sembolünden oluşan sembol kütüphanesidir. Bu semboller ya CAD yazılımıyla birlikte gelmekte ya da kullanıcı tarafından oluşturulmaktadır. Elektronik mühendisliğinde bilgisayar yardımıyla tüm devre ve baskılı devre kartı tasarımı gerçekleştirilir. Tek bir ana işlemcide 3 milyon transistör, baskılı devre kartlarında giderek artan karmaşıklık, eleman yoğunluğu ve özellikle sayısal devrelerde 10-150 MHz’den başlayan yüksek hızlar elektronik tasarım ve geliştirme çalışmalarında CAD sistemlerinin kullanımını kaçınılmaz hale getirmiştir. Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır :AutoCAD, OrCAD, PCAD,THEDA, WorkBENCH,MBL LAB ,Proteus,Express PCB,Multisim,Wincircuit,. Kalıpçılık:
Kalıpçılık son Yıllarda artan teknoloji ile nasibini almıştır .Cad Sistemlerinde

CAD
Sistemlerinin Yararları

* Çizimlerde daha kolay ve hızlı değişiklik, daha kaliteli çizimler

* Tasarım hassasiyetinin artması

* Çeşitli ölçeklerde hızlı çizim imkanı

* Tasarım ve analizin bütünleşmesi

* Daha çok tasarım seçeneğini deneyebilme

* Montajları denemek için daha gelişmiş yöntemler

* Tasarlanan ürünü görsel olarak daha iyi algılama

* Geometrik özelliklerin daha kolay hesabı

* Standart parça kullanımında artış

* Kağıt kullanmanın yarattığı sorun ve risklerin azalması

* Daha hızlı ve doğru teklif verme

* Teknik doküman kalitesinin yükselmesi

* Müşteri değişiklik isteklerinin daha kolay yerine getirilmesi

Autocad 2012 Kurulumu Resimli Anlatımı.

Öncelikle indirdiğimiz dosyaları bir klasöre çıkarıyoruz. İşlem tamamlandığında, ISO (imaj) dosyasını DVD’ye kaydediyoruz veya Deamon Tools, Nero ImageDrive gibi bir programla Sanal DVD’ye yüklüyoruz. Ve Autorun.exe dosyası ile çalıştırıyoruz.

Üst menüden English seçeneğini seçiyoruz. Ve kurulum dili İngilizce olarak ayarlanmış oluyor.

Install düğmesine tıklıyoruz.

I accept seçeneğini işaretliyoruz ve Next düğmesine tıklıyoruz.

Lisans tipi olarak Stand Alone seçeneğini işaretliyoruz ve Crackklasöründeki install.txt dosyasından bir seri numarası seçerek Serial Number kutularına yapıştırıyoruz. Next düğmesine tıklıyoruz.

Bu ekranda, kurulacak program dili olarak üstten (Product Language) tekrar English seçeneğini işaretliyoruz ve bir süre bekliyoruz. Programın İngilizce dosya özelliklerini yüklemesi birkaç dakika sürebilir. İstiyorsanız kurulacak eklentileri ve program ayrıntılarını üzerlerine tıklayarak değiştiriyoruz ve Installdüğmesine tıklıyoruz.

Kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

Program başarıyla kurulmuştur.

Programı bir kereye mahsus, (Vista/Win7 için) sağ tuş Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırın.

İnternet bağlantınızı kesin ve Activate düğmesini tıklayın. Eğer bağlantınız devam eder ve seri numarası yanlış hatası verirse, aktivasyon ekranından çıkın ve tekrar Activate düğmesine tıklayın.

Lisans Kabul kutucuğunu işaretleyin ve Continue düğmesine tıklayın.

Öncelikle xf-a2012-32bits veya xf-a2012-64bits (sisteme değil, kurduğunuz programa göre, 32 veya 64 bit) dosyalarından size uygun olanını bir klasöre açın ve (Vista/Win7 için) sağ tuş Yönetici olarak çalıştırseçeneği ile çalıştırın. Yönetici hakkınız mevcut değilse keygen çalışmayacaktır. MemPAtchdüğmesine tıklayın ve Successfully patcheduyarısında Tamam düğmesine tıklayın.

Request Code‘u kopyalayın ve Keygen içerisindeki Request kutusuna kopyalayın. Generatedüğmesine tıklayın. Activation kutusunun tümünü kopyalayın ve I have an activation code from Autodesk seçeneğini işaretledikten sonra aşağıdaki kutulara yapıştırın. Next düğmesine tıklayın.

Kurulum ve Aktivasyon tamamlanmıştır. Finish düğmesine tıklayarak programı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Popüler İçerikler